Sąd Apelacyjny w Antwerpii postanowił pozbawić belgijskiego obywatelstwa byłego lidera organizacji „Szariat dla Belgii”, Marokańczyka Fouada Belkacema. Zarządzając zdelegalizowaną w 2012 rok organizacją, zajmował się on werbowaniem islamskich bojowników w Europie, którymi zasilano następnie szeregi tzw. „rebeliantów” w Syrii.

Fouad Belkacem przez wzgląd na działalność swojej organizacji został wcześniej skazany za terroryzm. Po kilkuletnim śledztwie wykazującym związki z islamskimi grupami terrorystycznymi, Belkacem w 2015 roku usłyszał wyrok 12 lat pozbawienia wolności. Na początku tygodnia postanowiono go również pozbawić belgijskiego obywatelstwa, co nie należy do częstych przypadków w miejscowym wymiarze sprawiedliwości.

Belgijski sekretarz ds. Azylu i Migracji, flamandzki nacjonalista Theo Francken z partii N-VA, pochwalił decyzję antwerpskiego sądu, dodając, że pozbawienie obywatelstwa za działalność terrorystyczną powinno stać się precedensem. Partia flamandzkich nacjonalistów od kilku lat proponuje, by każdy belgijski obywatel posiadający inną narodowość i wspierający islamski terroryzm był natychmiast pozbawiany obywatelstwa.

Grupa „Szariat dla Belgii” została zdelegalizowana w 2012 roku, a rok później aresztowano wszystkich jej liderów, którzy zostali skazani na kilkunastoletnie wyroki pozbawienia wolności. Zajmowali się oni rekrutowaniem młodych islamskich fanatyków, zachęcając ich do wyjazdu do Syrii i wstępowania w szeregi Państwa Islamskiego.

na podstawie: bfmtv.com