isis-fighterSąd w Wiedniu skazał czternastolatka za wspieranie terrorystów z Państwa Islamskiego. Młody Austriak tureckiego pochodzenia miał również przygotować zamach bombowy, którego celem miał stać się jeden z wiedeńskich dworców kolejowych.

Mertan G. planował swój wyjazd do Syrii, aby walczyć po stronie ekstremistów, natomiast przed odjazdem chciał podłożyć bombę pod jednym z dworców kolejowych w stolicy Austrii. Za wspieranie Państwa Islamskiego został skazany przez sąd na osiem miesięcy aresztu. 14-latek był już zatrzymany w październiku ubiegłego roku, gdy policja została zaalarmowana przez szkołę do której uczęszczał. Podczas przesłuchania miał zdradzić swoje plany i trafił po aresztu. Podczas warunkowego zwolnienia zniknął on jednak z oczu austriackich służb.

Postępującą radykalizację Mertana G. zauważyła jego matka, która sama ma problemy z posługiwaniem się językiem niemieckim. Wysłała ona swojego syna nawet do Niemiec, po tym jak z szyizmu przerzucił się na radykalny sunnizm. Sam nastolatek przyznał, że natrafił w sieci na materiały propagandowe Państwa Islamskiego i to skłoniło go do wspomnianych planów.

na podstawie: thelocal.at, onet.pl