usa-chinyZajmująca się gospodarką i bezpieczeństwem wpływowa komisja amerykańskiego Kongresu chce, aby Chińczycy nie mogli kupować krajowych przedsiębiorstw. Chiny mają bowiem skupować aktywa nie ze względów ekonomicznych, ale w celu zwiększania swoich wpływów w Stanach Zjednoczonych.

Komisja Rewizyjna ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa w swoim dorocznym raporcie dla Kongresu stwierdziła, że przejmowanie amerykańskich firm przez chińskie koncerny państwowe wpisuje się w strategię polityczną tego azjatyckiego kraju. Chińczycy nie są więc tym samym zainteresowani ekonomicznym rachunkiem, ale zamierzają wdrażać w życie swoje interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Przedstawiciele komisji w swoich zaleceniach proponują, aby podobne transakcje zostały zakazane. Byłoby to możliwe dzięki zmianie mandatu CFIUS, a więc organu rządowego kontrolującego przejęcia amerykańskich firm przez zagraniczne podmioty. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na powstrzymanie chińskich koncernów państwowych przed dalszą ekspansją w Stanach Zjednoczonych.

Raport komisji Kongresu nie ma wiążącego charakteru, ale media wskazują, iż może on zostać poparty przez nowego amerykańskiego prezydenta. Donald Trump w kampanii wyborczej często w mocnych słowach krytykował Chińczyków, uważając ich za największe zagrożenie dla swojego kraju.

Na podstawie: reuters.com, money.pl.