szczepionkiTeoria głoszona przez koncerny farmaceutyczne, jakoby szczepionki przez nie produkowane były bezpieczne dla zdrowia okazała się daleka od prawdy. Przykładem służy tu Pandemrix – szczepionka stosowana przeciwko świńskiej grypie. Co najmniej 12 państw, w których była ona stosowana, zgłosiło przypadki pojawienia się narkolepsji wywołanej szczepieniem, głownie u dzieci i młodzieży do 21 roku życia. Raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazuje, że szczególnie wysoki wzrost zachorowań na tę przypadłość odnotowały Finlandia i Szwecja.

Minister spraw społecznych Szwecji, Göran Hägglund, oświadczył, że jest gotów, by publicznie przeprosić wszystkie ofiary Pandemrixu, które cierpią na narkolepsję z powodu podania szczepionki. Dodał również, że osoby, u których udowodniono związek szczepionki przeciwko świńskiej grypie z pojawieniem się choroby, dostaną z tego tytułu odszkodowania. Warunkiem jest jednak wykrycie choroby w ciągu 8 miesięcy od szczepienia. Na 93 przypadki narkolepsji wykryte w Szwecji aż 88 miało bezpośredni związek ze szczepieniem Pandemrixem. Zaburzenia snu dotknęły przede wszystkim dzieci i młodzież.

Jednak nie wszyscy poszkodowani przez rząd będą mogli liczyć na zadośćuczynienie. Narkolepsja jest bardzo rzadką i słabo poznaną chorobą, dlatego też wiele jej przypadków prawdopodobnie nie zostało prawidłowo zdiagnozowanych. Zdarza się, że od dnia wystąpienia pierwszych objawów do prawidłowej diagnozy mija nawet 15 lat, w związku z czym granica 8 miesięcy postawiona przez Hägglunda wydaje się zwykłym wybiegiem mającym na celu uniknięcie większych kosztów odszkodowań, niż rzeczywistą skruchą wywołaną nieodpowiedzialną polityką.

Objawy narkolepsji to wzmożona senność oraz niekontrolowane napady snu w ciągu dnia. Osoba cierpiąca na taką chorobę może zasnąć idąc po ulicy lub w czasie prowadzenia auta. Jest to nieuleczalne schorzenie neurologiczne, naukowcy nie znają nawet przyczyn jego występowania, z tego powodu możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Objawy leczy się między innymi za pomocą antydepresantów i pochodnych amfetaminy.

Rząd Szwecji zdecydował się na zaszczepienie wszystkich swoich obywateli przeciwko świńskiej grypie podczas rozdmuchanej przez koncerny farmaceutyczne i media paniki w 2009 roku. Niektórzy obywatele Szwecji koszty tej decyzji będą ponosić do końca życia.

na podstawie: PAP

Zobacz również:
Coraz więcej udokumentowanych poważnych powikłań po szczepionkach u dzieci