Z wizytą w naszym kraju przebywał wczoraj prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski, zainteresowany nie tylko współpracą z Polską, ale przede wszystkim integracją ze strukturami zachodnimi. Polskie władze wyraziły chęć udzielenia pomocy w tym zakresie, zachwalając Unię Europejską jako „projekt atrakcyjny” dla państw z regionu Bałkanów.

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Macedonii Północnej w Polsce od 2007 roku. Sam Pendarowski sprawuje swój urząd od maja ubiegłego roku, gdy wygrał wybory prezydenckie jako kandydat Socjaldemokratycznego Związku Macedonii. Jego ugrupowanie jest z kolei u władzy dzięki obaleniu macedońskiej prawicy, która musiała ulec protestom wspieranym właśnie przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Nic więc dziwnego, że władze w Skopje są zainteresowane przyłączeniem się do projektu unijnego. Pendarowski miał rozmawiać o tym ze swoim polskim odpowiednikiem, Andrzejem Dudą, który zadeklarował wsparcie Polski dla euroatlantyckich aspiracji Macedonii Północnej. Sam Duda stwierdził, że wejście tego kraju w struktury UE jest potrzebne z powodu opuszczenia ich przez Wielką Brytanię. Ponadto polski prezydent określił UE jako „projekt atrakcyjny”.

Z tego powody wyraził on nadzieję na szybszą integrację Bałkanów z Europą, a także chciałby, aby Macedonia Północna i tamtejsi przedsiębiorcy zainteresowali się inicjatywą Trójmorza. Ponadto Duda liczy, że już niedługo Warszawa będzie współpracować ze Skopje w ramach NATO.

Pendarowski potwierdził, że nasz kraj jest dla jego państwa partnerem strategicznym w zakresie integracji z UE i NATO. Północnomacedoński prezydent chciałby również, aby kraje Bałkanów mogły podczas trwającej chorwackiej prezydencji w Radzie Europejskiej dowiedzieć się, kiedy rozpoczną się rozmowy akcesyjny. Ponadto obaj prezydenci mieli uzgodnić kwestie związane z polską pomocą dla zabezpieczenia granicy Macedonii Północnej z Grecją.

Na podstawie: wpolityce.pl,