Władze Opola zamierzają uczynić swoje miasto bardziej przyjaznym i otwartym dla imigrantów. Z tego powodu chcą one zapewnić im bezpłatne kursy języka polskiego, punkty modlitewne, utworzyć wydział pomocy migrantom kierowany przez Ukraińców oraz wydać specjalny przewodnik dla młodych Ukraińców, aby mogli oni swobodnie poruszać się po mieście.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski stwierdził, że jego miastu zależy na napływie imigrantów z Ukrainy, ponieważ tamtejsze przedsiębiorstwa narzekają na brak rąk do pracy. Według byłego polityka Platformy Obywatelskiej nie istnieje żaden inny sposób, aby uzupełnić braki kadrowe niż właśnie otwarcie się miasta dla obcokrajowców. Mają w tym więc pomóc specjalne działania urzędu miejskiego.

Wśród nich mają znaleźć się bezpłatne kursy języka polskiego, lecz jednocześnie Wiśniewski chce dostarczyć Ukraińcom „usług” religijnych, o czym miał rozmawiać między innymi z miejscowym prawosławnym popem. Dzięki temu otwarte ma zostać nowe miejsce modlitewne, zaś dodatkowo miasto stworzy specjalny wydział obsługujący cudzoziemców, w którym pracować mają właśnie Ukraińcy.

Ukraińscy uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu sporządzili z kolei specjalny przewodnik po mieście, który przeznaczony jest dla ich rówieśników zza wschodniej granicy. Dzięki niemu ukraińscy studenci i uczniowie mają w łatwiejszy sposób poruszać się po mieście.

Na podstawie: spidersweb.pl.