Najnowsze wyliczenia nie powinny zaskoczyć nikogo żyjącego w polskich realiach, ale nareszcie powiedziano wprost, iż za obowiązującą w naszym kraju pensję minimalną nie da się normalnie wyżyć. Według szacunków jednej z największych central związkowych w naszym kraju, pracownikom zatrudnionym na najniższym wynagrodzeniu do pokrycia kosztów przeżycia brakuje więc blisko 1254 złotych miesięcznie.

Komisja Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wyliczyła, iż wynajem mieszkania i opłacenie czynszu w Polsce kosztuje średnio 957 złotych na dorosłą osobę, do czego dochodzą jeszcze rachunki za media w wysokości 627 złotych za osobę. Na artykuły pierwszej potrzeby statystyczny Polak musi wydać około 700 złotych, natomiast w przypadku osób posiadających dzieci dochodzą do tego dodatkowo opłaty za żłobek i utrzymanie dziecka w wysokości średnio 300 złotych. W sumie daje to więc miesięcznie 2784 złotych.

Dzięki tym wyliczeniom można więc jasno zobaczyć, jak duże problemy z przeżyciem w ciągu miesiąca mają osoby pracujące za minimalne wynagrodzenie, w tym w szczególności młode osoby wykonujące zawody wiążące się przynajmniej na początku z bardzo niskimi zarobkami.

Konieczne jest więc zwłaszcza dalsze podnoszenie płacy minimalnej. Zgodnie z zapisami Europejskiej Karty Społecznej, płaca minimalna powinna wynosić co najmniej 68 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a tymczasem w Polsce wynosi ona zaledwie 47 proc. Tym niemniej od przyszłego roku obowiązywać ma stawka w wysokości 2220 złotych brutto.

Na podstawie: money.pl.