Steve Bannon, były główny strateg Białego Domu i szef popularnego portalu Breitbart News, w specjalnie wydanym oświadczeniu podtrzymał swoje poparcie dla amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. W wydanej właśnie książce o miliarderze można bowiem przeczytać, iż Bannon krytykował spotkanie zaplecza Trumpa z rosyjską prawniczką, która w połowie 2016 roku miała oferować materiały kompromitujące Hillary Clinton.

Publikacja „Fire and Fury: Inside the Trump White House” dziennikarza Michaela Wolffa zyskała duży rozgłos jeszcze przed tym, jak trafiła do sprzedaży. Najszerszym echem odbił się jej fragment dotyczący spotkania syna Trumpa i jego współpracowników z rosyjską prawniczką, która miała oferować w czerwcu 2016 roku dostęp do materiałów obciążających Hillary Clinton, czyli demokratyczną konkurentkę miliardera w walce o amerykańską prezydenturę.

Krytykiem podobnych kontaktów okazał się Bannon, nazywający rozmowy z Rosjanką „zdradzieckimi” oraz nadającymi się do natychmiastowego zbadania przez FBI. Oświadczenie w tej sprawie dość szybko wydał zresztą sam Trump, pisząc w nim krytycznie o swoim byłym współpracowniku, który jego zdaniem w sierpniu ubiegłego roku „wraz z pracą stracił rozum”. Teraz do słów swojego byłego zwierzchnika odniósł się szef Breitbart News, podtrzymujący swoje poparcie dla amerykańskiego prezydenta.

Bannon w swoim oświadczeniu pisze, iż uważa syna Trumpa za „patriotę i dobrego człowieka”, który był „nieugięty w poparciu dla swojego ojca i jego programu pomagającemu naszemu krajowi”. Szef Breitbart News, czyli najpopularniejszego medium wspierającego prezydenturę miliardera, swoje wypowiedzi o spotkaniu ze stroną rosyjską tłumaczy natomiast faktem służby w amerykańskim wojsku, gdy w okresie „zimnej wojny” jako oficer marynarki stacjonował na niszczycielu polującym na radzieckie łodzie podwodne.

Były główny strateg Białego Domu twierdzi, że w tym czasie dobrze poznał praktyki działania „imperium zła”, stąd miał głównie pretensje do Paula Manaforta, jednego z dorardców Trumpa w kampanii wyborczej, który znając metody działalności Rosjan nie uznał ich za nieprzyjaciół, ale pozwolił na organizację wspomnianego spotkania.

W pozostałej części oświadczenia Bannon zapewnia o swoim poparciu dla „Trumpa i trumpizmu”, ponieważ obecny amerykański prezydent był jedyną osobą mogącą pokonać Clinton w kampanii wyborczej z 2016 roku. Szef Breitbart News dodał, że jest jedyną osobą, która podejmuje się wysiłku w postaci globalnej promocji idei stojących za prezydenturą miliardera.

Na podstawie: breitbart.com.