Ministerstwo Finansów przedstawiło nowe przepisy, których celem jest uszczelnienie obecnego systemu podatkowego. Rządzący uważają, iż spora część przedsiębiorstw wypracowujących zysk i tak nie płaci podatku dochodowego, co zdarza się nagminnie zwłaszcza w przypadku międzynarodowych korporacji, dlatego wprowadzone zostaną między innymi nowe daniny związane z nabywaniem nieruchomości.

Zmiany proponowane przez resort finansów przedstawił na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Maciej Żukowski, czyli dyrektor ministerialnego departamentu podatków dochodowych. W rozmowie z gazetą podkreślił on, że bardzo często firmy odnotowujące zysk nie płacą podatku dochodowego, co nie zmieniło się mimo dotychczasowych ostrzeżeń ze strony organów państwowych. Dlatego rząd Beaty Szydło zamierza poprawić ściągalność należnych podatków, w tym tych od działających w Polsce międzynarodowych korporacji.

Wyegzekwowanie pieniędzy ma zależeć między innymi od nowego minimalnego podatku od galerii handlowych i biurowców, ponieważ inwestycje w nieruchomości komercyjne niemal wszędzie wiążą się z określonym zyskiem z tytułu ich wynajmu. Do tej pory zyski uzyskiwane z takich praktyk nie były opodatkowane, co ma się zmienić poprzez daninę przewidującą oddawanie państwu niecałego 0,5 proc. rocznie liczonego od wartości galerii lub biurowca, a zapłacą ją właściciele obiektów wartych co najmniej 10 mln złotych.

Innym przykładem unikania podatków było otrzymywanie przez firmy zagranicznych faktur na przeróżne opłaty, które nie były jednak związane z efektywnym zarządzaniem przedsiębiorstwem lub usługami doradczymi, natomiast odliczanie ich od dochodu pozwalało na wykazywanie zerowego dochodu do opodatkowania. Dzięki zmianom proponowanym przez Ministerstwo Finansów taka działalność będzie możliwa jedynie do limitu planowanego na 1,2 mln złotych.

Dodatkowo ministerstwo odnotowało wiele przypadków agresywnej optymalizacji, możliwej dzięki wykorzystaniu podatkowych grup kapitałowych. Z tego powodu Skarb Państwa tracił miliardy złotych, a proceder opierał się między innymi na zakładaniu firm tylko w celu sprzedaży nieruchomości bez daniny od zysku z transakcji. Same podatkowe grupy kapitałowe nie zostaną w żadnym razie zlikwidowane, ale ukrócona ma zostać możliwość dokonywania podobnych działań.

Na podstawie: forsal.pl.

Zobacz również:

Dane podatkowe największych firm będą jawne