mieszkanieRząd Beaty Szydło ogłosił projekt programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus, który ma być skierowany przede wszystkim do osób mniej zamożnych lub po prostu biednych. Dotychczasowe rządowe rozwiązania służyły głównie bankierom i deweloperom.

Szefowa rządu poinformowała w ubiegły piątek, że jej gabinet już w tym roku chce rozpocząć realizację programu Mieszkanie Plus, którego realizacją ma zająć się instytucja w postaci Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Głównym założeniem nowej propozycji rządu jest udostępnienie Polakom tanich mieszkań na wynajem, gdzie cena jednego metra kwadratowego wyniesie od 10 do 20 zł, a docelowo możliwe będzie przejęcie na własność wynajmowanego dotychczas miejsca zamieszkania. Szydło podkreśliła, że program ma być dostępny dla wszystkich Polaków w każdym województwie, bez względu na wiek i stopień zamożności, choć spełnione będą musiały być określone kryteria. Pierwszeństwo mają mieć natomiast rodziny wielodzietne. Na dodatek rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wesprzeć budownictwo społeczne.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zaznaczył natomiast, iż program Mieszkanie Plus ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale b.r., a inwestycje ruszą ostatecznie w 2018 r. W pierwszej połowie 2017 r. do parlamentu skierowane zostaną ustawy dotyczące budownictwa społecznego, zaś w tym samym roku rozpocznie się nabór osób zainteresowanych wynajmem mieszkań w ramach rządowego programu. Do inwestycji mają zostać wykorzystane grunty i nieruchomości należące do państwa. Adamczyk podkreślił przy tym, że blisko 40 proc. Polaków nie stać na zakup mieszkania, ani też jego wynajęcie na wolnym rynku, stąd Mieszkanie Plus opierać się będzie o trzy podstawowe filary, a ostatnim z nich będzie otrzymanie lokum na własność.

Dotychczasowa polityka mieszkaniowa była skierowana przede wszystkim do osób, które i tak posiadały odpowiednie fundusze do zakupu własnej nieruchomości, natomiast najbiedniejsi mogli liczyć na lokale socjalne. Dodatkowo największe zyski z rządowych programów (takich jak Mieszkanie na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych) uzyskiwali deweloperzy oraz banki udzielające kredytów Polakom.

Na podstawie: forsal.pl, jagiellonski24.pl.