imigranci-wegryWęgierski rząd zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym obywatele wypowiedzą się na temat kwot imigrantów narzucanych państwom Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Premier Viktor Orbán traktuje walkę z podobnymi pomysłami za swój priorytet.

Orbán poinformował na konferencji prasowej, że obywatele wypowiedzią się na temat kwot imigrantów z powodu dużego zainteresowania tą sprawą. Według węgierskiego premiera wprowadzenie tego mechanizmu bez konsultacji ze społeczeństwem byłoby nadużyciem władzy. Dlatego Węgrzy w głosowaniu odpowiedzą na pytanie, czy zgadzają się na proponowane przez UE kwoty uchodźców zakładające osiedlenie na terenie kraju osób nie będących Węgrami, bez zgody parlamentu.

Dzień wcześniej lider Fideszu relacjonował w parlamencie rozmowy podczas ubiegłotygodniowego szczytu unijnych przywódców. W trakcie swojego wystąpienia zapowiedział, że walka z obowiązkowym rozlokowaniem imigrantów będzie głównym wyzwaniem dla węgierskiego rządu w najbliższych miesiącach. Dla Orbána Europa znajduje się obecnie w poważnym kryzysie, a kilka państw nie chce osiedlić u siebie przybyszy spoza Unii Europejskiej.

Na podstawie: mno.hu, hungarytoday.hu.