azulNiemiecka lewicowa partia Die Linke jest oburzona wypłatami emerytur dla hiszpańskich kombatantów, którzy uczestniczyli w wojnie przeciwko Związkowi Radzieckiemu po stronie III Rzeszy. Jest to niewielka kwota, bo zaledwie 100 tysięcy euro rocznie, która jest wypłacana kombatantom, wdowom i sierotom po nich. Lewicowcy złożyli w Bundestagu pytanie o wyjaśnienie tej sprawy.

„Nawet jeśli suma stu tysięcy euro wydaje się mała to skandalem jest, że niemiecki rząd do tej pory dobrowolnie płaci ludziom, którzy walczyli przeciwko Związkowi Radzieckiemu po stronie Hitlera” – powiedział Andrej Hunko z Die Linke.

Ponad 47 tysięcy hiszpańskich antykomunistów walczyło przeciwko komunistom u boku wojsk III Rzeszy w ramach słynnej Błękitnej Dywizji (hiszp. La Division Azul). Wykazali się oni bohaterstwem w obliczu wiele silniejszego wroga, ich straty wyniosły około pięciu tysięcy zabitych i ośmiu tysięcy rannych. Warto podkreślić, że hiszpańska dywizja nie brała udziału w żadnych zbrodniach wojennych. Sformowanie hiszpańskiej dywizji było po części wyrazem wdzięczności za niemiecką pomoc w hiszpańskiej wojnie domowej w latach 1936-1939, w której uczestniczył niemiecki Legion Condor.

Umowa emerytalna została zawarta pomiędzy przywódcą hiszpańskim gen. Francisco Franco a kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem w 1961 roku. W ubiegłym roku Niemcy wypłaciły łącznie 107 352 euro, które zostay rozdysponowane pomiędzy 41 weteranów, osiem wdów i sierot. Umowa emerytalna jest respektowana do tej pory, zaś lewica wzywa do jej anulowania. Jak twierdzi poseł Die Linke Andrej Hunko, ma to „kluczowe znaczenie” dla niemieckiej polityki. Lewicowcy z Niemiec oraz działacze baskijscy (Legion Condor zbombardował baskijskie miasto Guernica) z niszowej, lewicowej partii Amaiur domagają się zaprzestania wypłacania emerytur. Niemieckie Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych nie udzieliło jak na razie odpowiedzi mediom odnośnie żądań polityków Die Linke.

Hiszpania w ramach umowy wypłaca emerytury wdowom po poległych lotnikach Legionu Condor, który bombardował wrogie frankistom pozycje podczas wojny domowej.

na podstawie: thelocal.de