plaasmordeAfrykanerska organizacja społeczna AfriForum zarzuca sekretarzowi generalnemu Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Gwede Mantashe, że ten próbuje zwolnić swoją partię z odpowiedzialności za brutalne zbrodnie popełniane od lat na białych rolnikach, ignorując fakt, że to właśnie ANC jest najbardziej zaangażowane w tworzenie mściwego klimatu w RPA.

W klimacie usprawiedliwiania zbrodni na białych kwitnie proceder morderstw białych farmerów określanych jako „farm crimes”. Według szefa AfriForum, Kallie Kriela, milczące przyzwolenie, a czasami nawet aktywne wspieranie podsycania nienawiści wobec białych bezpośrednio przyczynia się do tworzenia warunków, w których niektórzy ludzie mogą uznać białych za uzasadniony cel przemocy.

„Tak długo jak ANC będzie milczeć, gdy jej liderzy tacy jak Ronald Lamola będą publicznie mówić, że nie mogą zapewnić bezpieczeństwa białym (Lamola podczas nadawanej w mediach konferencji mówił, że Liga Młodych ANC nie gwarantuje bezpieczeństwa farmerom dopóki ci dobrowolnie nie zrzekną się swoich gospodarstw na rzecz czarnych – przyp. red.), tak długo jak ANC będzie prowadzić sądowe batalie o prawo do nazywania Burów psami, które nalezy zastrzelić, ANC będzie odpowiedzialne za morderstwa na farmach” – powiedział Kriel.

Kriel przypomniał także, że sąd nie skazał Juliusa Malemy (byłego lidera młodzieżówki ANC znanego z antybiałych wystąpień), gdy ten publicznie mówił, że biali to kryminaliści i powinni być traktowani jak kryminaliści. Podsycanie ciągłej nienawiści wobec białych jest jednym ze znaków firmowych Ligi Młodych ANC i jej liderów.

W związku z tym, że ANC wzbrania się przed przyjęciem odpowiedzialności za takie traktowanie białych w RPA, AfriForum jest przekonane, że niezbędne jest prowadzenie ciągłej kampanii przeciwko „farm crimes”. AfriForum prowadzi szereg akcji przeciwko mordom na farmach. Domaga się stworzenia specjalnej formacji mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa na wsiach i uznanie morderstw na białych farmerach jako priorytetu, z którym trzeba sobie poradzić.

Spośród podejmowanych przez AF działań wymienić można m.in. zwracanie uwagi na problem w skalii kraju oraz na arenie międzynarodowej; angażowanie dziennikarzy i mediów do podjęcia tematu zbrodni na farmach i wyraźnego sprzeciwienia się im; organizowanie lokalnych i ogólnokrajowych protestów; przygotowywanie raportów na temat morderstw i innych aktów agresjii wobec białych; pomoc dla ofiar zbrojnych rajdów bandytów na farmy i ich rodzin; pomoc prawną czy w organizacji większego poziomu bezpieczeństwa lokalnym społecznościom.