25 maja w Szkocji oficjalnie rozpoczęła się kampania rządzącej centro-lewicowej Szkockiej Partii Narodowej (ze względu na swoją nazwę, często mylnie nazywaną „nacjonalistyczną”), mająca na celu zachęcenie Szkotów do głosowania w przygotowanym przez partię referendum za secesją od Wielkiej Brytanii. Kampanię pod nazwą „Yes!” („Tak!”) otworzył obecny szkocki premier, Alex Salmond.

Projekt samorządności Szkocji, a więc zapewnienia jej niepodległości, o którą zabiega ona od setek lat z pewnością jest godny poparcia, jednak w tym przypadku należy dokładniej przyjrzeć się planom szkockich centro-lewicowców. „Niepodległość” w proponowanych przez planowane referendum formach zdaje się być bowiem pojęciem bardzo umownym; Szkocka Partia Narodowa postuluje, aby Szkocja wychodząc z nieudanego projektu Wielkiej Brytanii, weszła w jeszcze bardziej nieudany – do Unii Europejskiej. Oprócz tego, centro-lewicowcy chcą, aby królowa Elżbieta II pozostała głową szkockiego państwa, ukazując tym samym, że pełna niezależność Szkocji od Wielkiej Brytanii (uściślając – Anglii) to w rzeczywistości pusty frazes.

Jedyną kluczową zmianą proponowaną przez referendum w ramach „pełnej suwerenności”, będzie posiadanie przez Szkocję własnej armii, do której pobór planowo ma być obowiązkowy. Walutą w Szkocji miałby pozostać używany przez wszystkie kraje skupione w Wielkiej Brytanii funt szterling (GBP), chociaż rządzący ze Szkockiej Partii Narodowej mają w planach, aby w niedalekiej przyszłości zastąpić go walutą euro.

Szkocja w chwili obecnej, chociaż posiada o wiele większy zakres samorządności wewnętrznej niż np. Walia, nie może prowadzić własnej polityki zagranicznej bądź obronnej. Nie może też samodzielnie ustalać wysokości świadczeń socjalnych, choć może nieznacznie modyfikować stawki podatkowe. Oprócz Anglii, we wszystkich krajach Zjednoczonego Królestwa panuje silne poczucie tożsamości narodowej i chęć uzyskania pełnej niepodległości względem Wielkiej Brytanii. W Szkocji, która stała się częścią Zjednoczonego Królestwa w 1707 roku, po przegranej wojnie z Brytyjczykami, akcentowanie niezależności i dążeń do suwerenności okazywane jest również w hymnie narodowym – „Flower of Scotland” – będącym w pełni poświęcionym tematyce odzyskania niepodległości.

Referendum w sprawie secesji odbędzie się w 2013 lub 2014 roku. Wcześniejszy termin uniemożliwiły postanowienia angielskiego/brytyjskiego rządu w Londynie.

na podstawie: Agence France-Presse, The Guardian

 

Zobacz również:
Kryzys tożsamości narodowej wśród Anglików