emigracjaWedług danych Głównego Urzędu Statystycznego na ostatni kwartał 2015 roku bezrobocie wśród ludzi w wieku do 25 lat nieznacznie spadło i  wynosi obecnie 22% przy średniej bezrobocia w Polsce, która wynosi 8,1%. O ile spadek bezrobocia cieszy to niezbyt optymistyczne są dalsze, bardziej szczegółowe informacje na temat bezrobocia w tym przedziale wiekowym.

I tak: 36% ludzi w tym wieku nie może znaleźć pracy w czasie krótszym niż 3 miesiące do roku, natomiast aż 24% pozostaje bez pracy już ponad rok. Struktura wykształcenia osób bezrobotnych wygląda korzystnie dla osób z wyższym wykształceniem – jedynie 8%, jednak osoby te często pracują poniżej swych kwalifikacji. 22% bezrobotnych wieku do 25 lat posiada wykształcenie podstawowe, 21% zawodowe, również 21% średnie ogólnokształcące, a 28% średnie zawodowe lub policealne.

Dane o bezrobociu doskonale korelują z danymi na temat emigracji zarobkowej. I tak w sondażu Millward Brown aż 41% Polaków odpowiedziało „tak” na pytanie o to, czy rozważają czasowy bądź stały wyjazd z kraju i dołączenie do ponad 2 milionów Polaków, którzy już emigrowali. Głównymi powodami motywującymi takie nastawienie jest możliwość zdobycia lepszej pracy, zarówno pod względem zarobków, warunków pracy jak i godnego życia.

na podstawie: GUS