szlezwik-holsztynW niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w poniedziałek zawiązała się inicjatywa na rzecz wpisania odniesień do Boga w lokalnej konstytucji. Podobny projekt został odrzucony przez Landtag na jesieni ubiegłego roku.

Inicjatorzy pomysłu to lokalni liderzy religijni, polityczny i biznesowi. Wśród pomysłodawców wpisania Boga do konstytucji kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn są także byli premierzy landu, a więc chadek Peter Harry Carstensen i socjaldemokrata Björn Engholm. Inicjatywa społeczna cieszy się też poparciem dwóch dużych lokalnych kościołów chrześcijańskich oraz społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.

Zadowolenie z szerokiego sojuszu środowisk uznających Boga za wartość nadrzędną, wyraził biskup diecezji Szlezwiku-Holsztyna, Gothart Magaard. Odniesienia do Boga w lokalnej konstytucji zostały odrzucone na jesieni, gdy lokalny parlament głosował nad nową ustawą zasadnicza Landu. Przeciwko zapisowi w preambule mówiącym o „odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi”, zagłosowało 61 z 66 deputowanych Landtagu.

Inicjatywa ma rok na zebranie 20 tys. podpisów pod wnioskiem, by parlament ponownie rozpatrzył pomysł odniesienia do Boga w ustawie zasadniczej.

na podstawie: jungefreiheit.de, idea.de