Rosja: W 2014 roku wszczęto ponad 600 spraw przeciwko „ekstremistom”

W minionym roku liczba spraw karnych dotyczących „ekstremizmu” w Federacji Rosyjskiej wzrosła o połowę. Na obszarze całej Rosji rozpoczęto ponad 600 śledztw dotyczących podżegania do obalenia systemu, promocji fundamentalizmu religijnego czy… nacjonalizmu. Sprawy wytaczane przeciwko rosyjskim nacjonalistom stanowią największy procent z tej liczby.

Wśród spraw wytoczonych przeciwko nacjonalistom wymienia się między innymi proces byłego lidera zdelegalizowanej organizacji Słowiański Sojusz, Dmitrija Demuszkina – organizatora corocznego „Ruskiego Marszu” w Moskwie, największej demonstracji rosyjskich nacjonalistów. Władze Federacji Rosyjskiej zarzucają Demuszkinowi, że kierując zdelegalizowaną organizacją oraz kontynuując jej działalność pod zmienioną nazwą (Słowiański Sojusz przemianowano na Słowiańską Siłę) miał on kierować „zorganizowaną grupą przestępczą”.

Słowiański Sojusz został założony w 1999 roku, w 2010 roku moskiewski sąd uznał go za organizację „ekstremistyczną” i zdelegalizował. Dimitrij Demuszkin, według policji i prokuratorów, pomimo zakazu miał nadal „propagować ekstremistyczne idee nacjonalistyczne”, rekrutować nowych członków i organizować publiczne wiece. W sprawie tej w dalszym ciągu toczy się postępowanie.

Inna głośna sprawa dotyczy Maksima „Tesaka” Marcinkiewicza, nacjonalisty znanego głównie z działalności w antypedofilskiej grupie „Restrukt”, która zajmowała się namierzaniem pedofilów na portalach społecznościowych. Nacjonaliści podając się w sieci za potencjalne ofiary zwyrodnialców umawiali się z pedofilami na spotkania, na których filmowali ich dokumenty i wymierzali obywatelską sprawiedliwość. „Tesak” został oskarżony jednak nie w związku … Czytaj dalej Rosja: W 2014 roku wszczęto ponad 600 spraw przeciwko „ekstremistom”