PiroPrezydent Bronisław Komorowski zapowiedział skierowanie do Sejmu projektu zmian, który według niego ma zapobiec zamieszkom. Chodzi m.in. o zakaz zasłaniania twarzy podczas demonstracji.

Proponowane zmiany miałyby dać samorządom większą swobodę w odmawianiu rejestracji demonstracji, które mogłyby stanowić zagrożenie porządku publicznego. Prezydent zapowiedział zmiany w telewizji TVN 24, odnosząc się do sprowokowanych przez służby porządkowe zamieszek, które wybuchły 11 listopada na warszawskim pl. Konstytucji, mówiąc jednocześnie o „nasileniu wystąpień ekstremistycznych w Europie”.

Powtarzając utarte formułki, którymi posługują się przeciwnicy demonstrowania patriotyzmu, prezydent oskarżył część uczestników Marszu Niepodległości o wykorzystywanie haseł patriotycznych jako broni do ataku na przeciwników.

Nowy projekt ma zwiększyć odpowiedzialność organizatorów manifestacji za ewentualne burdy. Według projektu prezydenta, kary będą przewidziane nie tylko za maskowanie twarzy ale i za posiadanie w trakcie demonstracji niebezpiecznych narzędzi, a także… środków pirotechnicznych (np. rac), które stanowią częsty element patriotycznych manifestacji.