drlNa ulicach Doniecka milicje Donieckiej Republiki Ludowej walczą z bojówkami prorosyjskiego batalionu Wostok i rosyjskimi Kozakami. W Ługańsku milicjanci republiki na polecenie prokuratury zabijają dowódcę jednego z bardziej znanych ochotniczych batalionów, Aleksandra „Batmana” Biednowa, ostrzeliwując jego samochód granatnikami (zdaniem prokuratury była to „próba aresztowania”). Ukraińska armia coraz rzadziej otwiera ogień w kierunku separatystów, którzy w ostatnim czasie zdają się skupiać na walce między sobą.

Pierwsze konflikty w szeregach prorosyjskich separatystów pojawiły się już w kwietniu 2014 roku, kiedy wyżej wspomniany batalion Wostok zaatakował kwaterę generalną innych separatystów w Doniecku, ogłaszając „nowe rządy Donieckiej Republiki Ludowej”. Bojownicy batalionu zostali ostatecznie spacyfikowani. DRL pod rządami Aleksandra Zacharczenki od wielu miesięcy nie uznają również rosyjscy Kozacy, którzy oskarżają władze o kradzieże i korupcję. Ponadto, milicje Zacharczenki kilkakrotnie usiłowały rozbroić i podporządkować sobie część prorosyjskich batalionów, co spotkało się z oporem tych drugich.

Sytuacja w Ługańskiej Republice Ludowej wygląda podobnie. W listopadzie ubiegłego roku na jej obszarze, zwłaszcza w Swierdłowsku i Czerwonopartizansku, wybuchła fala protestów głodowych, których efektem było wymówienie posłuszeństwa władzom ŁRL przez znaczną część ochotniczych oddziałów. Miejscowa rosyjska ludność zgromadzona na kilkutysięcznych protestach domagała się wypłacenia zaległych płac i emerytur.

W pierwszych dniach stycznia tego roku milicja ŁRL przeprowadziła próbę rozbrojenia rosyjskich Kozaków pod Ługańskiem, co zakończyło się regularną bitwą. Zginęły co najmniej 23 osoby. Skalę konfliktu uwidoczniła również śmierć Aleksandra „Batmana” Biednowa i jego kompanów w Ługańsku (o sprawie pisaliśmy tutaj). Spora część ochotników wchodzących w skład oddziału „Batmana” w następnych dniach została aresztowana i rozbrojona.

Były dowódca separatystów na Ukrainie, Igor „Striełkow” Girkin, zwrócił się z apelem do pozostałych separatystów, aby poszli za jego przykładem i opuścili stanowiska udając się do Federacji Rosyjskiej. Zaznaczył, że władze samozwańczych republik dopuszczają się czystek na liderach nieodpowiadających im ugrupowań, podając za przykład zabójstwo Aleksandra „Batmana” Biednowa. Zdaniem „Striełkowa”, który podał się do dymisji w sierpniu ubiegłego roku, obecna sytuacja przyniesie prorosyjskim separatystom jedynie „krwawe, tragiczne konsekwencje”.

na podstawie: investigator.org.ua, censor.net, ria.ru, news.ru

Zobacz również:
– Rosja: Posłowie Dumy na zamkniętym spotkaniu debatowali o statusie Rosjan walczących na Ukrainie